Mgławica Mocy OPOWIEŚCI - tom II

Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Administrator
Posty: 133
Rejestracja: 26 sie 2021, 21:38

Obrazek
Drogi czytelniku,

Blisko dwa lata minęły już od premiery pierwszego tomu „Opowieści”. Choć czasem wydaje mi się, że było to zaledwie miesiąc temu, patrząc na ogrom pracy wykonanej na rzecz powstania drugiej części, uzmysławiam sobie, jak długa była to droga. Utwierdzam się też w przekonaniu, że podobnej inicjatywy w ciągu najbliższych lat na pewno nie zdecyduję się po raz kolejny podjąć. Nie będzie najmniejszej przesady w stwierdzeniu, iż nad niniejszym zbiorem spędziłem setki godzin.
O ile w pierwszym tomie staraliśmy się w zapisie przygód pozostawać możliwie jak najbardziej wierni oryginalnym wpisom, tak tym razem postanowiłem iść trochę inną ścieżką, spójność i jednolitość tekstu stawiając na pierwszym miejscu. W wielu przypadkach wymagało to pominięcia pewnych fragmentów, czy dopisania całkiem nowych bloków tekstu. Niektóre sceny mają przez to nieco inny przebieg niż w oryginale, stąd nawet osoby uczestniczące w danej przygodzie, często mogą być zaskoczone pewnymi zmianami. Mam nadzieję, że moja ingerencja zostanie przez autorów oryginalnych wpisów odebrana pozytywnie, a nowa forma zapisu przygód w połączeniu ze szczyptą nieznanego sprawi, że z przyjemnością zanurzycie się w nich raz jeszcze.
O ile opowiadania z poprzedniego tomu umiejscowione były w czasach przed atakiem Imperium Galaktycznego na Coruscant, tak w drugim tomie skupiliśmy się na okresie po roku 70 ABY. Wybrałem osiem tekstów, z których aż cztery są ilustracją rozegranych przez Was sesji. Podstawą wyboru były Wasze głosy i sugestie oraz wszelkie konkursy literackie, w których jedną z nagród była właśnie publikacja zwycięskiej pracy w tej książce. Znalazło się więc tu miejsce dla dla opowiadań Trylemat szturmowca, Nieczyste zagranie, Niespodziewany cios i Zaginiona biblioteka oraz przekształconych w jednolite teksty przygód Kupiecka gra, Partnerzy z przypadku, Negocjator i Martwy nurt. Każdą z czterech ostatnich opatrzyłem krótkim komentarzem edytorskim, wyjaśniając w kilku zdaniach dokonane zmiany. Opowiadania poddane zostały nieznacznej korekcie, wygładzając jedynie całość. Za edycję tekstu Negocjator chciałem serdecznie podziękować BE3Rowi. To jego komentarz znajdziecie pod wspomnianym tekstem. Dziękuję też Saine i Axis, których korekta i opinie były bezcenne.
Efektem pracy jest niniejsza książka, będąca o ponad sto stron grubsza od poprzedniczki i pozbawiona wielu jej mankamentów. Starałem się, by każda historia mogła być rozpatrywana jako zamknięta całość, niewymagająca znajomości jakichkolwiek dodatkowych wydarzeń i broniąca się jako samodzielny tekst. Wszystkie konstruktywne uwagi dotyczące sposobu kompozycji tekstów w poprzedniej części, były moim motorem napędowym do stworzenia pozycji będącej pod każdym względem lepszej. Mam nadzieję, że zadanie zakończyło się sukcesem i niniejsza pozycja dostarczy Wam mnóstwo frajdy, bo o frajdę od zawsze przecież na Mgławicy Mocy chodziło.
Niniejszą książkę chciałem zadedykować Wam wszystkim – którzy od wielu lat, bądź tygodni spędzacie czas w naszej wersji galaktyki „odległej galaktyki. Bez Was Opowieści nigdy by nie powstały.

Kelan




PRZECZYTAJ
Obrazek
ODPOWIEDZ