Tworzenie Postaci

Awatar użytkownika
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Posty: 188
Rejestracja: 26 sie 2021, 21:59

Obrazek

TWORZENIE KARTY POSTACI

Rozpoczęcie gry na Mgławicy Mocy, podobnie jak w przypadku większości gier RPG, zaczynamy od stworzenia swojego bohatera - w tym wypadku wypełnienia prostego formularza będącego Kartą Postaci. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące technicznych aspektów tego kroku znajdziesz w dalszej części tekstu.

POMYSŁ NA POSTAĆ

Wbrew pozorom oryginalną postacią nie jest eksperyment genetyczny, hybryda kipiąca midichlorianami, łącząca w sobie zalety kilku ras czy zahibernowany klon Jango Fetta sprzed stu lat. Tak naprawdę, to są dziwne postaci świadczące raczej o braku kreatywności u Gracza niż jego niesamowitej wyobraźni. Naprawdę, tacy super-niewiarygodnie-niepowtarzalni bohaterowie są najczęściej zlepkiem schematów wytartych jak stare jeansy i powtarzają się na Mgławicy Mocy średnio raz na pół roku, zawsze wychodząc spod pióra innego użytkownika. Chcąc stworzyć ciekawą postać, zamiast czynić ją wynikiem tajnego eksperymentu genetycznego sprzymierzonych sił Jawów i Tuskenów, daj jej specyficzny tik nerwowy lub uzależnij ją od soku pomidorowego. Niech nienawidzi zielonookich blondynek, Twi'lekanek z tatuażem na prawej nodze albo rozdaje dzieciom lizaki po każdym, dokonanym przez nią, morderstwie.
Mówiąc krótko: nie udziwniaj swojej postaci, by jej historię uczynić ciekawą. Rozejrzyj się wokół, zastanów ilu znasz ludzi, których możesz nazwać ciekawymi czy oryginalnymi i pomyśl dlaczego. Widzisz? Żaden z nich nie jest hybrydą człowieka i kalarepy.

OGRANICZENIA POSTACI

Jeśli kiedykolwiek grałeś w papierowe RPG to wiesz, że Kartę Postaci wypełniasz na podstawie dostępnych opcji i możliwości. Mgławica Mocy to forum storytellingowe, na którym rozgrywka opiera się głównie na wspólnym pisaniu opowieści, więc nigdy nie chcieliśmy Graczy ograniczać do mniej lub bardziej rozbudowanego, ale określonego z góry wachlarza ras, profesji (klas) czy umiejętności. W związku z tym w tej części tekstu skupimy się raczej na ograniczeniach limitujących Twoje zapędy ;)

1. Postaci władające Mocą:
Nad galaktyką rozciąga się cień Imperium - a wraz z nim Inkwizycji ścigającej wszystkich, którzy mieli cokolwiek wspólnego z upadłym Zakonem Jedi. Każdy, kto telekinezą sięgnie po widelec albo - co gorzej - w miejscu publicznym wyciągnie miecz świetlny maluje sobie na plecach wielką tarczę strzelniczą. Naprawdę.
Chcemy, żebyś to wiedział, gdy przeczytasz, iż możesz stworzyć Postać posługującą się Mocą - zarówno jej Jasną, jak i Ciemną Stroną. Powtórzymy jednak: w krótkim czasie możesz na siebie ściągnąć uwagę Palpatine'a. Tworząc taką postać pamiętaj o ważnym ograniczeniu: poziom jej umiejętności, w najwyższym stopniu, powinien równać się mniej więcej temu, co potrafił świeżo upieczony Rycerz Jedi (adekwatnie dla Sióstr Nocy, Sithów i innych Mocowładnych). Jeśli planowałeś grać cudem uratowanym Mistrzem - zapomnij.

2. Imperium Galaktyczne
Postaci służących Imperium Galaktycznemu - oficerów floty, szturmowców, inkwizytorów i innych - tworzyć nie można. To tak z grubej rury, zaś bardziej szczegółowo: gra nimi będzie umożliwiona przy okazji cyklicznych eventów fabularnych, na które prowadzone będą osobne zapisy. Jest to spowodowane tym, że - po kilkunastu latach doświadczeń - wiemy, że na ogół kończą w questach gracz vs MG, czego chcemy uniknąć. Zdecydowanie łatwiej jest zebrać drużynę składającą się z przemytnika, Rycerza Jedi, byłego szturmowca i łowcy nagród niż pięciu aktywnych oficerów floty. W sytuacji, gdy po evencie zbierze się grupa chcąca grać razem, prawdopodobnie postaci będą mogły wejść w "normalną" fabułę, a zapis ten zostanie zmieniony.

3. Rebelia
W obecnych czasach Sojusz Rebeliantów nie istnieje, zaś same ugrupowania dążące do obalenia Imperium są małe, rozproszone i niespecjalnie zarządzane odgórnie. W związku z tym, niemożliwe jest tworzenie postaci należących do zorganizowanych grup oporu (bo tych praktycznie jeszcze nie ma), ale nic nie wyklucza grania "sympatykiem starego ładu". Administracja przewiduje eventy fabularne analogiczne jak dla Imperium - w których powstaną zorganizowane ugrupowania.

4. Inne postaci "frakcyjne"
Wszelkiego rodzaju oficerowie floty Chissów, siły specjalne Planety Virmir itp - ograniczenia są identyczne jak w przypadku Imperium i Rebelii. Wynikają z tego, że pragniemy uniknąć sytuacji, w których - ze względu na brak możliwości wylistowanych jak w podręczniku RPG - rozgrywka na Mgławicy Mocy opierać się będzie na dziesiątkach sesji prowadzonych przez Mistrza Gry dla jednego Gracza. Jeśli planowałeś stworzyć szturmowca, który po dwóch questach zdezerteruje, by włóczyć się po galaktyce z łowcą nagród - stwórz dezertera.
Ważna uwaga - ograniczenie to nie dotyczy przynależności do np. Gildii Łowców Nagród, Klubu Przemytników z Kessel czy Alderaańskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Dopóki Twoja postać jest na tyle niezależna, że może dołączyć do drużyny z innymi Graczami, możesz ją stworzyć - członkostwo w Klubie Czytelnika w tym nie przeszkadza.

AKCEPTACJA
W przypadku każdej postaci na Mgławicy Mocy wymagane jest wypełnienie Karty Postaci. Wysyłana zostaje ona do grupy odpowiedzialnej za ocenę podań i od decyzji jej członków zależy akceptacja, bądź odrzucenie podania. W skład grupy wchodzą Administratorzy i wyznaczeni przez nich Mistrzowie Gry. Zaakceptowana karta przeniesiona zostaje do Bazy Danych, zaś niektóre jej fragmenty ukryte dla graczy. By urzeczywistnić rozgrywkę i dać większą radość z poznawania swoich postaci, „Historia”, „Usposobienie”, "Umiejętności” oraz "Majątek" pozostaną niewidoczne, a wgląd do nich mieć będzie tylko Mistrz Gry. Zamiast tego dostępne dla wszystkich graczy będą „Plotki”. Karty odrzucone wraz z uzasadnieniem lądują w temacie dla nich przeznaczonym – może pomogą przyszłym graczom uniknąć tych samych błędów.

WYPEŁNIANIE KARTY POSTACI

1. Nazwa postaci:
Imię, nazwisko lub pseudonim Twojego bohatera. Jeśli to Twoja pierwsza postać na Mgławicy Mocy, musi być takie samo, jak brzmi Twój nick. Nazywając swoją postać, pamiętaj o tym, że wśród niektórych ras czy kultur obowiązują pewne określone zasady dotyczące nadawania imion. Przykładowo, Wookiee nie będzie posługiwał się nazwiskiem, zaś Gand - jeśli na to nie zasłużył - nie będzie imienia używał w ogóle. Ponieważ nie można grać postaciami kanonicznymi, Twój bohater nie może też nosić ich miana - Anakinom Skywalkerom, Obi-Wanom Kenobim czy Owenom Larsom dziękujemy.

2. Rasa:
Wybór rasy Twojego bohatera jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć przy jego tworzeniu. Generalnie, nie ograniczamy Graczy do ras dostępnych w podręcznikach Star Wars RPG, ale niektóre rasy mogą być niedostępne - dobrym przykładem Rakatanie i Taungowie, którzy uznawani są za rasy wymarłe. Inne mogą się okazać zwyczajnie niegrywalne - mało kto jest w stanie sobie wyobrazić grę przedstawicielem rasy Bafforr, nawet jeśli traktuje się je jako istoty myślące. Bądźmy szczerzy, kto chciałby grać... drzewem? Trudno byłoby też grać postacią, o której wszystko, co wiadomo to, że "pochodzi z planety XYZ".
Oceniający Karty Postaci mało przychylnym okiem spoglądają też na wszelkiego typu twory powstałe w laboratorium, hybrydy różnych gatunków lub zupełnie nowe, nieistniejące w kanonie Gwiezdnych Wojen rasy. Galaktykę zamieszkuje 20 000 000 myślących gatunków - jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie. Poza tym, często z pozoru "zwyczajne" rasy bywają najciekawsze, gdyż najwięcej o nich wiadomo. Nie tworzymy również postaci, których rodzice są przedstawicielami różnych ras.

3. Profesja:
To, czym Twoja postać się aktualnie zajmuje, względnie jej wyuczony zawód. Jeśli nie zarabia na życie niczym konkretnym, a po prostu szwęda się bez większego celu po Galaktyce, podejmując się jakichś dorywczych zleceń, napisz to. Kluczowe jest tutaj słowo "aktualnie" - nie interesuje nas, że 20 lat temu, będąc szczęśliwym studentem, Twój łowca nagród pracował jako sprzedawca w sklepie spożywczym. Tak czy inaczej, wybierając profesję swojej postaci zastanów się jaki wpływ może mieć ona na rozgrywkę - barista może być naprawdę sympatycznym człowiekiem, ale może okazać się zupełnie niegrywalny. Weź pod uwagę tło fabularne Mgławicy Mocy. Postacie typu Oficer marynarki służący na gwiezdnym niszczycielu, czy nawet kapitan tegoż, będą trudne do prowadzenia zarówno dla Mistrza Gry, jak i samego gracza. Nie pozwalają one na rozgrywkę w układzie innym niż gracz - MG i nie dają zbyt dużego pola do manewru (szczególnie w czasie pokoju). Tworząc postać, pomyśl jak będziesz chciał nią grać i nie skupiaj się jedynie na aspekcie oryginalności.

4. Data i miejsce urodzenia:
Choć Imperium Galaktyczne lat w ten sposób nie liczy, zaś sama Bitwa o Yavin jeszcze nie miała miejsca, by maksymalnie ułatwić rozgrywkę, na Mgławicy Mocy przyjmuje się zasadę liczenia lat przed i po Bitwie o Yavin, czyli tej ukazanej w "Nowej Nadziei", gdzie Luke Skywalker zniszczył Gwiazdę Śmierci. Lata przed Bitwą o Yavin określane są skrótem BBY, zaś po niej ABY.
Fabularnie bardziej uzasadniony jest Kalendarz Imperialny i tego będziesz używać w czasie rozgrywki. Lata liczymy od momentu utworzenia Imperium Galaktycznego - wszystko przed określane jest skrótem BFE, zaś po AFE.
Aktualny rok to 16 BBY lub 3 AFE.
Pytając o miejsce urodzenia nie oczekujemy od Ciebie informacji dotyczącej placówki medycznej. Wystarczy planeta, choć w niektórych przypadkach uzasadnione mogą być odpowiedzi typu "nieznane", "Zewnętrzne Rubieże" lub "Układ Koreliański".
Jeśli chcesz, dane te mogą być w całości lub częściowo ukryte przed resztą Graczy.

5. Usposobienie (ukryte przed resztą graczy):
Przez kilkanaście lat istnienia Mgławicy Mocy duży nacisk kładliśmy na ten punkt, ale rzeczywistość pewne sprawy weryfikuje. Nie będziemy od Ciebie wymagali analizy profilu psychologicznego Twojej postaci, ale jednocześnie nie ograniczaj się do kilku przymiotników wymienionych po przecinku.
Stara zasada mówi, że charakter postaci powstaje w czasie gry i tego się trzymamy, jednak opisz jego "kręgosłup", aby było wokół czego budować.

6. Wygląd:
Na samym początku podania możesz umieść obrazek przedstawiający Twoją postać. Ułatwi to przygotowanie dla Ciebie avatara i - najzwyczajniej w świecie - doda estetycznego waloru Karcie Postaci, lecz nie zwalnia z obowiązku opisania tego, jak bohater wygląda. Nie twórz jednak opisów jak w "Nad Niemnem".

7. Umiejętności (ukryte przed resztą graczy):
W dużym skrócie: to, co Twoja postać potrafi. Począwszy na językach, jakimi włada, przez zdolności techniczne, pilotaż, aż po techniki walki i strzelectwo. Wiązanie sznurowadeł i zmywanie naczyń można sobie odpuścić, ale istotne jest, by szczegółowo opisać umiejętności bohatera - również te "rasowe". Jeśli nie uwzględnisz w Karcie Postaci, że Twój Miraluka potrafi korzystać ze Wzroku Mocy, uznamy, że jego praprababką była zwykła, ludzka kobieta i - niestety, masz pecha - jest on całkowicie niewidomy (no bo oczu nie ma, z Mocy nie korzysta). Umiejętności możesz wypunktować, by łatwiej było się w nich później odnaleźć, ale każdą z nich opisz. Nie wystarczy napisać, że postać bardzo dobrze strzela, bo Mistrz Gry może uznać, że chodzi o procę, a nie pistolety blasterowe czy karabiny wyborowe - a wtedy... cóż, życzymy powodzenia w walce. Pamiętaj też, by nie przesadzać - nikt nie jest w stanie być mistrzem we wszystkich dziedzinach życia, a najczęściej - niestety - nawet jednej, lecz z drugiej strony, bohater nieposiadający żadnych przydatnych umiejętności, może okazać się postacią niegrywalną.

8. Majątek i ekwipunek (ukryte przed resztą graczy):
To, co Twoja postać posiada.
Jako majątek rozumiemy wszystkie mieszkania, statki, droidy, akcje, śmigacze, oszczędności itp. Nie musisz wypisywać wszystkich sukni wieczorowych i par butów w garderobie Twojej Postaci, ale czteropokojowy luksusowy apartament na Coruscant powinien się tu pojawić ;)
Ekwipunek - zakładamy, że łowca nagród pistolet blasterowy posiada, więc jeśli go nie ujmiesz to dramat się nie wydarzy. Jeśli jednak w czasie gry nagle okaże się, że dysponujesz pełnym mandaloriańskim pancerzem, o którym "zapomniałeś" wspomnieć, dostaniesz asteroidą. Generalnie wychodzimy z założenia, że Twoja postać dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do przeżycia w galaktyce i do wykonywania jej profesji. Jeśli jej karabin wyborowy jest specyficzny (np. różowy w zielone wzorki) możesz go tu opisać.
Jeśli Twoja postać posiada spawarkę, musisz ją uwzględnić w KP.

9. Historia (ukryte przed resztą graczy):
W największym uproszczeniu - notka biograficzna Twojej postaci. Generalnie, trzymajmy się zasady, że ma być w miarę krótko i treściwie - postaraj się w jak najmniejszej ilości słów zamieścić jak najwięcej informacji. Szczególnie mile widziane są wszelkiego rodzaju "zahaczki fabularne", do których można nawiązać w czasie gry.
Miejże litość i nie pisz epopei o swoim bohaterze. Dwa zdania to trochę za mało, ale dwie strony niebezpiecznie zbliżają się do "za dużo".

10. Plotki:
Informacje na temat Twojej postaci, które inni gracze mogliby usłyszeć od osób trzecich. Plotki mają to do siebie, że nie zawsze są prawdziwe, więc w niektórych przypadkach można dać się ponieść wyobraźni. Maksymalnie wymień 5 plotek, z czego przynajmniej jedna powinna być prawdziwa. Pamiętaj jednak, że wpisy typu „Ponoć jest czuły na moc” bardzo szybko sprowadziłyby na głowę Twojej postaci oddział w białych zbrojach, bardzo chcący potwierdzić te plotki.

11. Inne: (ukryte przed resztą graczy)
Jak sama nazwa wskazuje - inne - wszystko, co nie mieści w powyższych punktach. Można tu wymienić rodzinę, znajomych, marzenia i cele Twojej postaci.

12. Słowo do Administracji:
Twoje oczekiwania dotyczące gry, pomysły na rozwój bohatera itp. - wszystko, co ewentualnie chciałbyś ująć "poza postacią"

Szablon KP do skopiowania:

Kod: Zaznacz cały

[b]1. Nazwa postaci:[/b]

[b]2. Rasa:[/b]

[b]3. Profesja:[/b]

[b]4. Data i miejsce urodzenia:[/b]

[b]5. Usposobienie (ukryte przed resztą graczy):[/b]

[b]6. Wygląd:[/b]

[b]7. Umiejętności (ukryte przed resztą graczy):[/b]

[b]8. Majątek i ekwipunek (ukryte przed resztą graczy):[/b]

[b]9. Historia (ukryte przed resztą graczy):[/b]

[b]10. Plotki:[/b]

[b]11. Inne: (ukryte przed resztą graczy)[/b]

[b]12. Słowo do Administracji:[/b]
Obrazek
Awatar użytkownika
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Posty: 188
Rejestracja: 26 sie 2021, 21:59

WYPEŁNIANIE KARTY STATKU
Karta Statku jest obowiązkowa tylko dla Postaci, które posiadają własny statek międzygwiezdny - należy wysłać ją razem z Kartą Postaci. Wypełniając ją warto zajrzeć na Wookiepedię lub SluisVan będące dobrymi źródłami. W sytuacji, gdy masz problem z uzupełnieniem niektórych pól nie wahaj się poprosić o pomoc kogoś z Ekipy Forum.
W sytuacji, gdy Postać zdobędzie statek w czasie gry istnieje duże prawdopodobieństwo, że Kartę Statku wypełni Mistrz Gry prowadzący Twoją grę.

Nazwa statku

grafika

Informacje ogólne:

Właściciel: Aktualny lub ostatni właściciel statku.
Producent: Firma, która wyprodukowała jednostkę.
Model: Nazwa modelu jednostki. W ramach jednej serii poszczególne modele mogą się między sobą różnić.
Klasa: Klasa jest zależna od rozmiarów jednostki oraz jej fabrycznego przeznaczenia: jacht, myśliwiec/bombowiec, statek zwiadowczy, statek kurierski, patrolowiec, transportowiec, prom, kanonierka, frachtowiec (lekki, średni, ciężki). Klasy większych jednostek raczej nie są dostępne dla osób prywatnych.
Orientacyjna cena: Szacowana cena statku w aktualnym momencie. Bazowana na źródłach oraz po prostu zdrowym rozsądku. Należy brać pod uwagę skoki wartości jednostki w związku z wprowadzonymi modyfikacjami. Zauważmy, że opisywane statki raczej nie są fabrycznie nowe, więc ich cena z reguły będzie wynosiła dużo mniej niż nowej jednostki.
Opis: Krótka historia statku i jego użytkowania, przybliżenie w jaki sposób wszedł w posiadanie danej osoby, jakie przygody ma za sobą. Ewentualny opis, gdzie się aktualnie znajduje, jeśli został porzucony. Zainteresowani mogą rozwinąć kwestie techniczne takie jak manewrowość jednostki, jej wady i zalety. Tutaj też można zaznaczyć, czym się jednostka różni od modelu seryjnego.

Informacje techniczne

Wielkość: Długość, wysokość, szerokość.
Napęd: Typ napędu (jonowy, repulsorowy, niestandardowy) oraz ewentualnie liczba silników. Jeśli znamy producenta - tym lepiej. Punkt ten może sprawiać problemy. Jeśli źródła nie dają jasnych informacji, wystarczy ogólny wpis "napęd jonowy".
Prędkość w atmosferze: Prędkość, jaką statek jest w stanie rozwinąć w atmosferze. Niektóre jednostki nie nadają się do lotów atmosferycznych.
Hipernapęd (zapasowy): Klasa hipernapędu (w nawiasie klasa zapasowego, jeśli ma).
Załoga (minimalna) Maksymalna liczebność załogi (w nawiasie minimalna do obsługi statku). Można uwzględnić konkretne stanowiska jak: strzelcy, ko-piloci, mechanicy.
Pasażerowie: Liczba miejsc pasażerskich. Niezależna od liczby załogantów.
Ładowność: Liczona w tonach metrycznych.
Uzbrojenie i osłony:
- Od myślników: tarcze, uzbrojenie (działka, wieżyczki, wyrzutnie), grubość kadłuba, specjalny pancerz lub kształt z zastosowaniem bojowym.

Informacje dodatkowe:

Stan techniczny: Uszkodzony, w pełni sprawny, wrak, zdatny do użytku, fabrycznie nowy.
Kody identyfikacyjne: Czy posiada legalne kody, czy jest legalny/poszukiwany, czy ma zezwolenie na broń.
Modyfikacje i moduły dodatkowe:
- Od myślników: ulepszony navicomp, systemy zabezpieczeń, dodatkowe sensory, pokładowa sztuczna inteligencja, aktywne bądź pasywne systemy maskujące, niestandardowe udogodnienia. Słowem - sprzęt nietypowy. Tutaj również należy wymienić wszystkie modyfikacje właściciela niestosowane w fabrycznym modelu seryjnym.

Ładunek, hangary i droidy:
- Unikatowe wyposażenie lub ładunek, zawartość hangarów i droidy na statku.

Kod: Zaznacz cały

[b][size=150][i]Nazwa statku[/i][/size][/b]

[img]URL GRAFIKI[/img]

[u][b]Informacje ogólne:[/b][/u]

[b]Właściciel:[/b] 
[b]Producent:[/b] 
[b]Model:[/b] 
[b]Klasa:[/b] 
[b]Orientacyjna cena:[/b] 
[b]Opis:[/b] 

[b][u]Informacje techniczne[/u][/b]

Długość, wysokość, szerokość.
[b]Napęd:[/b] 
[b]Prędkość w atmosferze:[/b] 
[b]Hipernapęd (zapasowy):[/b] 
[b]Pasażerowie:[/b] 
[b]Ładowność:[/b] 
[b]Uzbrojenie i osłony:[/b]

[b][u]Informacje dodatkowe:[/u][/b]

[b]Stan techniczny:[/b] Uszkodzony, w pełni sprawny, wrak, zdatny do użytku, fabrycznie nowy.
[b]Kody identyfikacyjne:[/b] Czy posiada legalne kody, czy jest legalny/poszukiwany, czy ma zezwolenie na broń.
[b]Modyfikacje i moduły dodatkowe:[/b]

[u][b]Ładunek, hangary i droidy:[/b][/u]
Obrazek
Zablokowany