Zasady Gry

Awatar użytkownika
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Posty: 188
Rejestracja: 26 sie 2021, 21:59

Obrazek
Rejestrując się na forum jako nicka użyj imienia i nazwiska lub pseudonimu Twojej pierwszej postaci oraz upewnij się, że podałeś prawidłowy i aktualny adres email.
Nie lubimy Zenków12 i mAdZiNeK69, zaś Cztery_palce_w_umywalce niech zostaną tam, gdzie są. Twój nick jest jednocześnie mianem Twojej pierwszej postaci i, jeśli nie rozumiesz dlaczego się przy tym upieramy, nie próbuj, lecz po prostu to zaakceptuj. Jeśli Twoja postać zginie, możesz zmienić nick po stworzeniu kolejnej, jednak nie jest to wskazane, bowiem może wprowadzić innych graczy w dezorientację. Wpisywanie losowego ciągu znaków zamiast adresu email nie jest najmądrzejszym posunięciem - przekonasz się o tym, gdy kiedyś zapomnisz hasła i będziesz chciał je zresetować. O takich błahostkach jak możliwość otrzymywania maila z powiadomieniem o poście w obserwowanym temacie czy nadejściu Prywatnej Wiadomości, nie będę wspominał. Jeśli Ty nie udostępnisz komuś swojego adresu email, my tego nie zrobimy, więc nie musisz obawiać się o swoją prywatność.

Regulamin forum

Przed stworzeniem postaci zapoznaj się z tłem fabularnym oraz wzorem Karty Postaci i instrukcją jej tworzenia.
Fabuła Mgławicy Mocy różni się od tego, co możesz znać z Expanded Universe, więc jeśli nie przeczytasz opisu historii "naszej" galaktyki, najpewniej w Karcie Postaci będzie dużo błędów dyskwalifikujących ją w procesie akceptacji. Chcąc uczynić proces ten jeszcze bardziej bezbolesnym, zapoznaj się z szczegółowymi zasadami tworzenia KP, które zostały ujęte w osobnym artykule. W dziale Zasady Gry na forum znajdują się też teksty mogące przydać się zarówno w czasie samej gry, jak i przy opisywaniu bohatera.

Tło Fabularne
Kalendarium
Tworzenie Karty Postaci wraz ze wzorem

Multikonta dla kolejnych postaci.
Mgławica Mocy pozwala na rozgrywkę więcej niż jedną postacią. Na poprzednich odsłonach Gracze mogli wgrać więcej niż jeden avatar i w trakcie pisania posta wybrać, który z nich ma się wyświetlić obok. Aktualne zasady nieco różnią się od poprzednich: dla każdej nowej, zaakceptowanej postaci Gracz tworzy nowe konto, zaś Administracja łączy dodatkowe profile z profilem głównym. Od tego momentu Gracz bez potrzeby wpisywania haseł może swobodnie przełączać się między kontami.
Generalnie wszystkie konta powinny mieć taką samą nazwę jak miano Postaci, ale istnieje od tej reguły kilka wyjątków:
1. Użytkownik aktywnie grał na poprzednich odsłonach Mgławicy Mocy - jego pierwotne konto może zachować oryginalną nazwę bez względu na "główną postać".
2. Główna postać gracza nie żyje - jego podstawowe konto zachowuje swoją nazwę, a dla kolejnej tworzone jest nowe.
Ważnym jest to, że we wszystkich wątkach niefabularnych można pisać wyłącznie używając podstawowego konta - a nie pobocznych stworzonych na potrzeby dodatkowych postaci.

Mgławica Mocy jest polskim PBFem, używaj więc języka polskiego.
Twoja postać nie może krzyknąć "I will crush you!", bez względu na to, jak fajnie to według Ciebie brzmi. Twoja postać powie "Zmiażdżę cię", tak samo jak użyje swojsko brzmiącego przekleństwa "cholera", zamiast "damn it" czy "shit". Wyjątkiem od tej zasady są, nieposiadające polskich odpowiedników (lub szeroko używanych polskich odpowiedników), nazwy własne takie jak: X-Wing, Executor, Twi'lek, Jedi itp. oraz zwroty w jednym z fikcyjnych języków świata Gwiezdnych Wojen. Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.
Używanie języka polskiego oznacza jego poprawne używanie. Nie obchodzi nas czy masz dysgrafię, dyslekcję czy zwyczajne dysmózgowie - tłumaczenie błędów ortograficznych papierkiem od psychologa (czy ktokolwiek wystawia te zaświadczenia) najprawdopodobniej spotka się ze stałym banem Twojego konta. Słowo pisane pełni dość istotną funkcję na PBFach, a my nie mamy zamiaru oglądać kwiatków typu "wogle" czy "ktury". Jeśli masz dostęp do internetu, masz też dostęp do słowników ortograficznych. Korzystaj z nich.

Posty fabularne pisz w czasie przeszłym i trzeciej osobie.
Bez względu na to, do czego możesz być przyzwyczajonym, posty fabularne na Mgławicy Mocy pisać będziesz w czasie przeszłym i trzeciej osobie. To nie Ty strzelasz do tego Rodianina z paskudnym pyskiem, ale wykreowana przez Ciebie postać. Oprócz tego, wypowiedzi postaci pisz w nowej linii i rozpoczynając myślnikiem, a jeśli chcesz to możesz wyróżnić je pogrubieniem w celu ułatwienia gry, ale już nie kursywą, kolorem innym niż domyślny, serduszkami i innymi udziwniaczami.

Pisz posty, a nie smsy.
Nie chcemy wprowadzać "minimalnej długości posta fabularnego", ponieważ uważamy, że w szczególnym przypadkach post zawierający jedno słowo ma mocniejszy przekaz niż litania na dwadzieścia tysięcy znaków. Mimo wszystko, pamiętaj że Mgławica Mocy jest fabularną grą forumową, a nie smsową, więc postaraj się nie ograniczać swoich wiadomości do dwóch czy czterech linijek tekstu złożonego z trzech zdań prostych. Użyj wyobraźni i wczuj się w postać, zamiast jedynie sucho opisywać jej czynności.

Używaj wyobraźni, ale nawet na moment nie zapominaj o Mistrzu Gry.
Pomimo ograniczonej, w stosunku do pierwszych 13 lat istnienia forum, Mistrz Gry na Mgławicy Mocy pełni bardzo ważną rolę. Ma prawo opisywać świat przedstawiony, otoczenie w jakim znalazł się Twój bohater, a na podstawie postów graczy, Kart Postaci i aktualnej sytuacji określać rozwój wydarzeń w queście. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli napisał on, że leje jak z cebra, Twoja postać najpewniej jest przemoczona do suchej nitki, a gdy stwierdził że znaleziona skrzynia jest pusta, Twój dzielny awanturnik nie może wyciągnąć z niej "ukrytego miecza świetlnego". W czasie rozmowy z Bohaterem Niezależnym to Mistrz Gry decyduje czy zgodzi się on dołączyć do Twojej drużyny lub udzielić wartościowych informacji - nie gracz. Jeśli zbyt mocno będziesz ingerował w zadania Mistrza Gry, Twój bohater najpewniej zostanie trafiony meteorytem. Pech.
Oczywiście, istnieje możliwość gry praktycznie bez jego udziału - w postaci postów - ale nawet wtedy ktoś będzie czuwał i pilnował czy przypadkiem Twoja postać w jednym poście nie pokonała Imperatora i nie stanęła na czele Nowego Ładu.

Rozgrywka na Mgławicy Mocy

Przestrzegaj netykiety.
Pragniemy, by rozgrywka na Mgławicy Mocy była przyjemną zabawą, zaś samo forum wirtualnym miejscem, gdzie można miło spędzić czas bez konieczności użerania się z irytującymi współgraczami. W kontaktach z innymi użytkownikami forum pamiętaj o tym, że - podobnie jak Ty - mogą mieć swoje własne poglądy na pewne sprawy i różnica zdań nie jest powodem do kłótni, ani tym bardziej wzajemnego obrzucania się wyzwiskami. Nie staraj się też nikogo na siłę przekonywać, że to Twoje spojrzenie na problem jest jedynym prawidłowym, a wszyscy pozostali się mylą, bo najpewniej prowadzić do będzie albo do kłótni - albo do jałowej dyskusji, którą reszta użytkowników nie będzie zainteresowana. Choć administracja nie ma w zwyczaju wstawiać ostrzeżeń za przeklinanie, staraj się też nie nadużywać wulgaryzmów w swoich wypowiedziach, a jeśli już chcesz ich użyć, na Boga, nie "gwiazdkuj" ich. Jeśli uważasz, że między "kur***" i "kurwa" jest jakaś różnica, zwyczajnie nie dorosłeś do używania przekleństw. Za "gwiazdkowanie" wstawiamy bany.

Więcej o netykiecie

Jeśli masz wątpliwości, pytaj.
Członkowie Ekipy Forum: Administracja oraz Mistrzowie Gry pełnią swoje funkcje nie tylko po to, żeby mieć fajny kolorek nicka. Jeśli masz wątpliwości, problem lub czegoś nie rozumiesz, zadaj pytanie poprzez napisanie posta w odpowiednim temacie lub wysłanie Prywatnej Wiadomości do jednego z nas. Choć bardzo chętnie odpowiemy, nie jesteśmy dostępni 24h/7d, więc bądź cierpliwy - wysłanie pięciu wiadomości pod rząd nic nie przyspieszy (może oprócz czasu oczekiwania na bana). Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy na forum nie ma już rozwiązania Twojego problemu: przejrzyj jeszcze raz powitalną wiadomość, jaką otrzymałeś po rejestracji, przeczytaj dokładnie Zasady Gry i zamieszczone tu linki, a na końcu użyj opcji "szukaj". Jeśli nadal nie znalazłeś tego, co potrzebujesz, napisz.
Obrazek
Zablokowany