Content

Taris

[Taris] Opis planety

Image

[Taris] Opis planety

Postprzez Mistrz Gry » 16 Paź 2011, o 01:28

Image
Taris, urbanistyczna planeta, orbitująca jako piąta wokół gwiazdy o tej samej nazwie. System leży w sektorze Ojoster na Zewnętrznych Rubieżach. Powierzchnia planety z małym wyjątkiem oceanu, który zabezpieczał żywność, jest pokryta miastem, przypominającym Nar Shaddaa lub Coruscant (zresztą kiedyś była nazywana Coruscant Zewnętrznych Rubieży). Jednak zanieczyszczenia produkowane przez miasto przyczyniły się do zniszczenia oceanicznych farm kelpów, a tym samym do braków żywnościowych. Samo miasto powstało powyżej jednego stulecia dobrobytu, fakt godny uwagi, biorąc pod uwagę, że inne miasta-planety jak Nar Shaddaa powstawały przez kilkaset lat, a nawet milenia. Wieże Taris były wysokie i połyskliwe oraz, na swój sposób wyjątkowe, gdyż jako nieliczne były zaokrąglone. Jednak dolne poziomy, zbliżone do powierzchni planety, przez lata bezprawia i opresji egzystowały w desperacji i ubóstwie, zaludnione głównie przez nieludzi w kontraście do wyższych poziomów, bogatych i zamieszkanych głównie przez rasę ludzką. Poprzez bombardowanie orbitalne podczas Imperium Revana, całe miasto zostało obrócone w ruiny, które mimo odbudowywania do dzisiaj są doskonale widoczne.
Taris, przez swój nadzwyczajny szybki proces urbanizacji planety, cierpiało na ogromne przeludnienie. Kiedyś galaktyczny ośrodek, straciło na znaczeniu, gdy odkryto nowe usprawnione trasy handlowe, przyczyniające się do upadku ekumenopolis. Zatrucie atmosfery spowodowało braki w produkcji żywności, a to przełożyło się na strajki i zamieszki. Szalejący głód wśród niższych klas oraz zabezpieczanie zapasów przez bogate wyższe klasy doprowadziły do wojny domowej, której wynikiem była segmentacja miasta na zwycięską ludzką wyższą klasę i przegraną, głównie obcą biedotę zamkniętą na niskich poziomach z zakazem powrotu na górę.
Image
Podczas Wojen Mandalorskich Taris służyło jako krytyczny punkt zbiorczy dla dysydenckich Jedi, którzy zdecydowali się walczyć przeciwko Neo-Krzyżowcom z Mandalore. Jako, że niższe klasy były stłoczone pod wyższymi, szalało tam bezprawie, na które Taryjski rząd zupełnie nie reagował. Spowodowało to, że Lhosan Industries – firma kopalniana, która zatrudniała połowę planetarnej populacji biedoty opuściła Taris. Miliony bezrobotnych wyszło na ulicę strajkując przeciwko rządowi, udało im się nawet porwać senatora Galaktycznego Senatu, a także lokalnego konstabla. Było to bezpośrednią przyczyną opuszczenia planety przez Jedi, którzy zostawili ją w stanie chaosu i wojny.
Podczas Wojny Domowej Jedi, porządek został przywrócony, jednak gangi swoopowców oraz bezprawie dalej nękało dolne poziomy. Podczas wojny Taris zostało zdobyte przez Imperium Revana, które objęło planetę kwarantanną, służącą do znalezienia Jedi Bastilii Shan. Lider Sithów, Malak przez brak wyników, rozkazał zbombardować powierzchnię planety, mordując niezliczone ilości cywilów i tym samym zmieniając losy wojny, pokazując prawdziwą twarz Imperium Revana.
Przez następne kilka mileniów planeta uporała się z odbudową i zbieraniem się z dewastacji, jednak nigdy nie dościgła poprzedniej glorii, a ponadto nie uniknęła swojego poprzedniego błędu, który zresztą jest powtarzany przez każde miasto-planetę, a więc podziałem na bogate wysokości i biedne, bezprawne dna. Ówcześnie planeta dalej była areną pokazu możliwości Jedi do odbudowy, a Sithami, którzy chcieli pokrzyżować te szyki. W czasie trwającej obecnie wojny między Nową Republiką i Imperium Galaktycznym o Taris toczyły się ciężkie walki, w wyniku których, ledwo podźwignięty na nogi świat, ponownie został mocno zniszczony.
Image
Awatar użytkownika
Mistrz Gry
Mistrz Gry
 
Posty: 6307
Rejestracja: 3 Maj 2010, o 19:02

Wróć do Taris