Content

Sprawy forumowe

Rozkmina admina - rozmowy o sprawach bieżących

Image

Rozkmina admina - rozmowy o sprawach bieżących

Postprzez Kelan Navarr » 4 Wrz 2015, o 15:55

Moi drodzy!
Temat o tej nazwie chyba kiedyś tu istniał, lecz było to na tyle dawno, że mało kto o tym fakcie pamięta. Pominę więc oznaczenie typu "vol.2" i użyję oryginalnej nazwy. W końcu rebooty są obecnie w modzie. W temacie tym poruszać będę różne kwestie, które nie pasują do ogłoszeń administracyjnych, a które są dość istotne dla działania samego forum. Temat jest otwarty do dyskusji, więc jeśli ktoś ma jakieś pomysły, czy sugestie - nie krępować się i pisać. Mam nadzieję, że wzorem tematu/ankiety na temat bazy avatarowej i tutaj pojawią się Wasze głosy. Raz, że podsuwacie często świetne pomysły, dwa - Wasza aktywność jest naprawdę mobilizująca (dość powiedzieć, że mam już gotowych blisko 200 nowych avatarów do naszej odnowionej bazy graficznej, a jeszcze sporo materiałów mi zostało).

HOLONET
Dziewiczy wpis w tym temacie chciałem poświęcić kwestii Holonetu. Nie będę pisał, że to fajna rzecz i jak dużo pracy w nią włożyliśmy, bo nie temu ma służyć ten post. Tworząc kiedyś drugą wersję wiadomości galaktycznych (bo na Holonet News skupić się właśnie chciałem) przyświecała nam idea integracji pojawiających się w nich wiadomości z poczynaniami graczy. W starym holonecie pojawiało się sporo artykułów opisujących wydarzenia w galaktyce, lecz przeważnie nie mających bezpośredniego związki z postaciami graczy. Tworzyło to zbiór ciekawych tekstów gwiezdnowojennych, lecz nie wzbudzało osób, które nie chciały zanurzać się w uniwersum aż tak głęboko. Niedawno Santia wysłała mi dwa wpisy do Holonetu, związane bezpośrednio z postaciami Davida i jej. Poruszyła w nich kwestię wydarzeń na Taris, w których brali udział. Byłem nie tylko zaskoczony, ale również zachwycony - po raz pierwszy gracz wyszedł z inicjatywą umieszczenia wzmianki o wydarzeniach w których uczestniczył, w wiadomościach galaktycznych. Szczególnie jeśli spojrzymy na sposób w jaki całość została napisana (na dość niskim poziomie - if you know what I mean :D ) i jakiej tematyki dotknęła - jest to doskonały materiał do Holonetu.
Choć największy ciężar informowania na łamach Holonetu o pewnych wydarzeniach powinien spoczywać na Mistrzach Gry, pomoc ze strony graczy w tej kwestii będzie zawsze nieoceniona. Naturalnie nie jesteście w stanie napisać o wszystkim i pewne kwestie wyjaśnić musi MG, lecz opis wydarzeń w sposób w jaki zrobiła to Saine jest w mocy każdego z Was.

CO I JAK MOŻNA WYSYŁAĆ DO PUBLIKACJI?
Wydzieliłbym tutaj trzy grupy tekstów:

- Teksty opisujące wydarzenia przedstawione w postach - napisać je może wzorem Saine absolutnie każdy. Opisujecie w skrócie istotne wydarzenia w których uczestniczyliście i ślecie mi na PW. Ja całość jeśli jest taka potrzeba redaguję i publikuję.
- Teksty opisujące wydarzenia, których postaci były świadkami, lecz o których niewiele wiedzą - Całość w rękach MG, który w swoich postach może poruszyć kwestie nie dotyczące samej przygody, lecz z którymi jej uczestnicy mieli kontakt. Przykładowo w trakcie wykonywania zadania na Coruscant gracze słyszą w oddali eksplozję. Nie dotyka ona ich w żaden sposób, lecz rzecz została z poście zaznaczona. MG może w związku z tym umieścić na Holonecie informację o przykładowo wybuchu bomby w jednym z budynków na planecie. Całość może spowodować nasilenie kontroli na ulicach itp. Rzecz niby nieistotna w danym momencie przygody, ale może zmienić rzeczywistość otaczającą postaci graczy. To samo tyczy się choćby sytuacji gdy przykładowo gracze mijają grupę protestujących. Nic się nie dzieje, mijają ich i zajmują się swoimi sprawami. Po jakimś czasie mogą na Holonecie znaleźć informację, że demonstracja została brutalnie rozpędzona przez siły imperialne przy określonej liczbie ofiar. Niewielkimi środkami naprawdę można stworzyć tu fajne rzeczy, które zwiększają immersyjność zabawy.
- Teksty informacyjne - Od informacji o przybyciu na jakąś planetę delegacji imperialnej, czy otwarciu nowej placówki, po wywiad z farmerem z Tatooine. Tematy, które mogą być dla graczy istotne, ale również inne, nie mające z rozgrywką nic wspólnego.

Jeśli będziecie chcieli napisać do Holonetu jakąś notkę - nie bójcie się i ślijcie do mnie. Posty, które mają związek z jakąś wiadomością holonetową oznaczać będę tak, jak choćby w tym poście MG: viewtopic.php?p=48626#p48626 W samych artykułach również zacząłem umieszczać odnośniki do stosownych postów.

Na koniec jeszcze raz dziękuję Saine za przełamanie lodów holonetowych. Mam nadzieję, że weźmiecie z niej przykład i Holonet stanie się wreszcie prawdziwie integralną częścią rozgrywki, gdzie niejednokrotnie będziecie musieli wyszukać informacje dotyczące zadania itp.
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Administrator

Re: Rozkmina admina - rozmowy o sprawach bieżących

Postprzez Tzim A'Utapau » 10 Wrz 2015, o 13:20

Zachęcono by pisać luźne myśli, a zatem napiszę.

W temacie Holo:

1. Fajnie by było zobaczyć więcej NPCów. Gdyby każdy user Mgławicy napisał jednego NPCa, mogłaby z tego wyjść ciekawa zbieranina. No i jak gdzieś wspominałem, Holo to dobre miejsce, by zamieścić tam porządny czarny charakter. Może w formie konkursu na napisanie karty antagonisty?
2. Nic się nie dzieje w fabule globalnej. Imperium śpi. Imperator nie wydaje edyktów, gwiezdne niszczyciele nie bombardują planet, nie ma żadnych małych lokalnych wojenek, prześladowań, sukcesów/porażek państwa. Córka Imperatora mogłaby wyjść za mąż, a jego wnuk wszcząć rebelię. Albo wnuk mógłby wziąć gejowski ślub z impem, a córka z tego powodu wszcząć rebelię. Jakaś konwersja jest możliwa.
3. Temat Jedi, zdaje się, zmarł. Nie wiem, jak wygląda sytuacja za kulisami, może jacyś Mocowładni sobie ganiają po forum, ale nie ma o tym żadnych informacji, motyw nie jest śledzony przez userów. Z suspensu przeszliśmy do próżni, a przecież to dobry okres, by wrócić do zagrania ze Starej Trylogii. Przydałby się nowy Luke Skywalker, by podjąć próby odbudowy zakonu. Może NPC, może gracz. Holo dałoby temu podłoże. Są jeszcze nie bez powodu spisane alternatywne organizacje użytkowników Mocy.
4. Zawsze można ożywić w Holo postacie graczy z Mgławicy sprzed restartu. Co więcej, tanią siłą roboczą zyskać artykuł - "hej, nie chciałbyś napisać artykułu o swojej starej postaci?"
5. Holonet się nie ruszy, jeśli nie wezmą go na siebie Mistrzowie Gry. Reszta userów być może zwiększy częstotliwość pisania, gdy dojdzie do płynnego zasilania tekstami przez GMów.
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz

Postprzez Kelan Navarr » 10 Wrz 2015, o 17:23

Dzięki za wypowiedź Tau! Postaram się odnieść do Twoich sugestii punkt po punkcie, żeby nie wprowadzać zbędnego chaosu :)

1. Sporą bazę NPCów posiadaliśmy na starym holonecie, lecz nie była ona praktycznie wykorzystywana. Ot spory zbiór postaci (często naprawdę fajnie napisanych), które niestety mało kto w ogóle czytał. Pamiętam, że tworzyliśmy na ten temat kiedyś nawet ankietę na ten temat i karty postaci pobocznych zajęły ostatnie miejsce. Niemniej faktycznie można kilka kart dorzucić, bo obecnie nie ma ich zatrważająco dużo. Dobrze by jednak było, aby Mistrzowie Gry niektóre z tych postaci w swoich wątkach zaczęli wykorzystywać. Czy Twoim zdaniem miałoby sens umieszczenie linków do KP poszczególnych NPCów w opisach lokacji w których przebywają?

2. Wbrew pozorom się dzieje, ale nie można póki co o tym głośno mówić. Gdy pewien quest dobiegnie końca, zanotujemy znaczącą zmianę w tym, co się dzieje.

3. Nie zmarł, choć rozumiem skąd takie odczucie. Ostatnio doszedłem do takiego samego wniosku i zacząłem zamieszczać w artykułach holonetowych odnośniki do konkretnych postów i vice versa. Holonet jest obecnie kontrolowany przez Imperium, które zdecydowanie nie chce podać opinii publicznej informacji, że ich działania w pogromie dalekie były od sukcesu. Pojawiają się stąd wpisy różniące się od rzeczywistych wydarzeń, świadkowie milczą, lub znikają, podobnie jak nagrania z kamer bezpieczeństwa itp. Przykładem są choćby ostatnie artykuły autorstwa Saine. Jedi starają się nie ujawniać w publicznych miejscach, gdyż zakończyłoby się to dla nich nieciekawie.

4. Popieram, choć niektóre postaci do tego typu wpisu się po prostu nie nadają (choćby Kelan i Daylana, na których jest wystawiony nawet list gończy). Te, które można wykorzystać - problemem może być chęć graczy do pisania tego typu artykułu. Jednak jeśli ktoś z czytających tego posta czuje się na siłach, by sklecić jakiś tekst holonetowy - nie wahajcie się ani sekundy.

5. W 100% popieram.
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Administrator

Postprzez Tzim A'Utapau » 23 Wrz 2015, o 12:31

1. Ja je czytałem :D

Z poprzednią bazą NPC był takowy problem, że:
- Dużą część z nich stanowili Jedi i Sithowie, którzy byli fabularnie oddaleni od postaci graczy. Zamiast nich ciekawsi byliby dziwaczni, osobliwi, charakterystyczni bohaterowie. Linki do lokacji zawsze byłyby jakimś bajerem, jeśli dana postać jest mocno przywiązana do lokacji, jak było z tymi na stacji Zordona.
- Gracze tych postaci często nie spotykali, one po prostu były w bazie. Gdyby MG zasilali bazę NPCów oddolnie, byłoby lepiej. Czyli najpierw gracze spotykają postać pierwszoplanowego BNa, a następnie jego karta trafia do bazy. Również gracze mogą dodawać BNów z ich historii, załogantów statków itd.
- W pewnym momencie baza się nazbyt rozrosła. Zamiast ilość warto pójść w jakość.
- Mistrzowie Gry po te postacie nie sięgali. Po prostu muszą zacząć to robić.
- Co do wyniku ankiety, NPC są w dużej mierze narzędziem dla Mistrzów, a nie dla graczy. Poza tym, o ile pamiętam, userzy chcieli więcej konkursów, eventów i kolorowej biesiady, bo robiliście te rzeczy z przytupem - przecież to Polska. Chlanie, kolorowe światełka i rywalizacja, nasze dziedzictwo.

2. Jak nie można głośno, to mówcie cicho, ale cokolwiek. ;)

3. Z tym że osiągnięcie takiego kontrastu wymaga... no kontrastu. Może jakieś włamanie do imperialnej sieci holo, może pojawienie się niezależnych dziennikarzy, może jakaś planeta postanowi zrobić szum medialny (bodaj Chandrila w okresie klasycznego imperium miała swoje zbuntowane, rocknrollowe radio). Skoro w PRLu dało się napisać scenariusz dramatu tak, by cenzor był zadowolony, a publiczność rozumiała przekaz, to i w Holonecie się da. Jakiś gwiezdnowojenny kabaret Tey :D

4. Jak wyżej, Holonet nie musi być w całości pisany z perspektywy imperialnej cenzury. Doprowadza to do sytuacji, że nie ma żadnego przepływu informacji. I nie zgodzę się, że jakaś postać się nie nadaje na arta. Każdy się nadaje, to tylko kwestia pomysłu, jak ten art miałby wyglądać. Postać, na której ciąży list gończy, może zawsze trafić do kanału policyjnego w stylu "drogówki". Można też ją uśmiercić i opisać pogrzeb z udziałem "podejrzanych, wywrotowych elementów". A imperialna łapanka w trakcie pogrzebu to też fajny motyw. ;)
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz

Postprzez Tzim A'Utapau » 12 Kwi 2016, o 22:36

Ja mam rozkminę na dziś. Krótką i treściwą.

Dlaczego nie uzupełniacie kart statków?! :evil:

Ciach!: viewforum.php?f=182
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau